Ważne: Korzystając z naszego serwisu akceptujesz używanie ciasteczek. Ok  Czytaj więcej.

Zapraszamy do Giżycka, serca Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uznanych za najpiękniejszy region w Europie i jedno z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie! Giżycko, największe miasto na szlaku Wielkich Jezior, leżące na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, przyciąga swymi naturalnymi warunkami przyrodniczymi, wyjątkowymi miejscami i ciekawymi wydarzeniami, które dostarczają pozytywnej energii i emocje.

Turystyka aktywna i sporty ekstremalne

Otaczające tereny to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki aktywnej i sportów ekstremalnych. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mogą zdecydować się na pieszą wędrówkę lub wyprawę rowerową wokół jeziora Niegocin, czy Twierdzy Boyen. Tuż przy XIX-wiecznej fortyfikacji znajduje się również Park linowy.

Relaks i zabawa

Spokój, cisza, relaks, adrenalina, zabawa, aktywny wypoczynek. Czy to się wyklucza? Nie. Giżycko, to miejsce, gdzie wszystko to dostaniemy.  Różnorodna baza turystyczna zadowoli najbardziej wymagającego gościa. Spanie pod chmurką, nad jeziorem, pod żaglami, domek w leśnej okolicy, apartament w ekskluzywnym hotelu, to wszystko w Giżycku!

Warto zobaczyć

Będąc w Giżycku koniecznie trzeba zobaczyć XIX-wieczną Twierdzę Boyen, niewątpliwie największą i bardzo oryginalną atrakcję (www.boyen.gizycko.pl), skrzydło zamku krzyżackiego (dziś odrestaurowana część luksusowego hotelu), XIX-wieczny most obrotowy na kanale Łuczańskim, zabytkową Wieżę Ciśnień, kościół ewangelicki, gdzie w lipcu i sierpniu odbywają się słynne koncerty organowe, Pasaż Portowy i przejść kładką spacerową i nadwodną estakadą mającą 360 m długości, prowadzącą wprost na giżyckie molo (pod względem długości ustępujące w Polsce jedynie sopockiemu) i taras widokowy nad jeziorem Niegocin.

Żeglarstwo

Dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym, Giżycko przez wielu (słusznie) określane jest mianem Wodniackiej Stolicy Polski. Giżycko posiada nowoczesny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy Ekomarina nad jez. Niegocin. Tu wyjątkowa oferta turystyczna dla każdego – bezpłatne warsztaty żeglarskie latem i bojerowe zimą (www.ekomarinagizycko.pl).

Regaty

Giżycko to mekka prawdziwych żeglarzy. Wodniacy mogą wypoczywać, doskonalić swoje umiejętności na wspaniałych akwenach, czy też brać udział w wielu imprezach regatowych. W Giżycku rozgrywany jest Puchar Trzech Ryb, największa impreza żeglarska na Mazurach z udziałem ponad 200. młodych zawodników, walczących o kwalifikację do Mistrzostw Świata i Europy, Festiwal Sportów Wodnych Osób z Niepełnoprawnością największy taki festiwal w Europie, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych jedna z największych imprez żeglarskich na śródlądziu z corocznym udziałem blisko 100 załóg, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule dwudziestoczterogodzinnego wyścigu non-stop.

Kultura

Bardzo interesująca jest giżycka oferta kulturalna. Tradycyjnie w pierwszy weekend maja następuje Wielkie Otwarcie Sezonu z widowiskową Paradą jednostek pływających, latem nad Niegocinem królują szantowe i jazzowe klimaty, na Jarmarku św. Brunona moc kulinariów, "Operacja Boyen" to wyjątkowe inscenizacje i możliwość spotkania z rekonstruktorami, Ekomarina gości najważniejsze wydarzenia żeglarskie na szlaku Wielkich Jezior, tu można zobaczyć oldtimery, a z plaży obserwować możemy zawsze w pierwszy weekend sierpnia pokazy lotnicze Mazury AirShow. W Giżycku nie brakuje koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabareciarzy. Zapraszamy też na widowiskowy koncert muzyki dawnej w plenerze, czyli Giżycko Baroque Festival z pokazem sztucznych ogni. Nie zabraknie też plenerowych pokazów filmowych w Ekomarinie.

Te i wiele innych atrakcji Giżycko przygotowało dla Państwa. Zapraszamy. Szczegóły kalendarza znajdują się na stronie miasta gizycko.pl i mojegizycko.pl. Warto skorzystać również z bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne Moje@Giżycko. Baza turystyczna dostępna jest na gizycko.pl oraz na stronie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej www.gizycko.turystyka.pl.

W tym roku oczywiście szczególnie zapraszamy do Giżycka na wyścig z serii Milko Mazury MTB – już 29-30 sierpnia „BITWA O TWIERDZĘ BOYEN”!

 

facebook.com/kursnagizycko

Galeria zdjęć

Fot. UM Giżycko mojegizycko.pl / Fotografia Tomasz Karolski